3 tipy, jak napsat e-mail v angličtině a neztrapnit se

31. říjen 2017  Dominika Pašková  komentáře (0)  748 objevných slov

V dnešní době nejsou cizojazyčné e-maily výjimkou. Do některých českých firem nechodí již téměř žádné jiné, což ovšem ne vždy znamená, že jsme schopni na ně adekvátně a správně odpovídat. Účelem tohoto článku je pomoci vám být si jisti v kramflecích a neztrapnit se anglickou odpovědí na e-mail. Zaměříme se na oslovení, volbu správného jazyka a také loučení.

3 tipy, jak napsat e-mail v angličtině a neztrapnit se3 tipy, jak napsat e-mail v angličtině a neztrapnit se

Počáteční oslovení

Oslovení je důležitým momentem, kdy je velmi vhodné být neutrální a nepouštět se do žádných větších akcí. Použít můžete standardní pozdrav:

Dear Mr. Black = Vážený pane Černý

Dear Ms. White = Vážená paní Bílá

Toto oslovení používejte pouze tehdy, pokud skutečně znáte jméno adresáta a jste si jím jisti. Jinak to nedoporučujeme, neboť již zde můžete vše pokazit. Zkratka „Ms.“ je v případě žen nejlepší, protože se vyhýbá určení rodinného stavu ženy (jedná se o zkratku mezi Mrs. = paní a Miss = slečna).

Pokud jméno adresáta neznáte, nebo si jím nejste jisti, můžete použít následující spojení

Dear Sir or Madam = Vážený pane nebo paní

To whom it may concern = Tomu, koho se tento dopis týká

Jak jistě vnímáte, první oslovení (Dear Sir / Madam) je přece jen o něco osobnější. Sice neznáme přesně jméno adresáta, přesto se již zde snažíme vyhnout se neosobním tipům dopisů letících na recepci a doufajících, že najdou někoho, komu by měly být určeny (To whom it may be concerned). Řekněte si sami, které z oslovení by vám bylo příjemnější číst, ať už by vaše pozice byla jakákoli.

Pokud byste psali příteli, známému nebo někomu, s kým si například tykáte a váš vztah je vřelejší, určitě jej nebudete oslovovat takto formálně. Naopak v tomto případě si můžete s oslovením více hrát a tolik se z toho nestřílí, například:

Hello Peter = Ahoj, Petře

Dear Susan = Milá Zuzko

Hi Mary = Ahoj, Maruško

Na co pozor při psaní samotném

Následně se v těle e-mailu/dopisu nezapomeňte držet mluvy odpovídající formálnosti či neformálnosti psaní. K naprosto základním pravidlům, co se této problematiky týče, platí následující:

  • stažené tvary (I´m = namísto I am, you´ve= namísto you have) jsou ve formálním psaní nepřípustné,
  • stejně tak si dávejte pozor na frázová slovesa (to turn up = objevit se, to take on = zaměstnat), místo kterých používejte jejich formálnější varianty (to appear = objevit se, to employ = zaměstnat),
  • a zrovna tak to je se slangovými výrazy (a cop = policajt), které plně nahraďte jejich formálními alternativami (a police officer = policejní úředník, a policeman = policista).

Jak se správně rozloučit

Na úplném konci při finálním zdravení byste taktéž měli dbát na etiketu. Užít můžete následující pozdravy:

Yours faithfully = Váš věrný / Věrně Váš … (užíváme, pokud neznáme jméno adresáta)

Yours sincerely = Váš upřímný / Upřímně Váš … (pokud jméno adresáta známe)

A pokud jde o vašeho přítele nebo někoho, s kým jste si bližší, můžete zvolit následující:

Best regards = doslova „Nejlepší pozdravy“ = naše české „Zdravím“

Best wishes = doslova „Nejlepší přání“ = naše „Mějte se krásně“

Hugs = doslova „objetí“ = naše „Objímám“

Yours = Tvůj

Take care = Opatruj se

Toť základní tipy, jak si rychle zvyknout na psaní všemožných typů e-mailů a rozumět tomu, co jejich obsah znamená.

Teď už víte, jak e-maily v angličtině psát. Chcete pomoci i s jejich rozesílkou?

Chci pomoci s e-mail marketingem

Článek redakčně upravil Daniel Klečka.

Autor Dominika Pašková

Autor: Dominika Pašková

Dominika je držitelkou certifikátu CPE, úrovně C2, vydávaným britskou Cambridge University, má již 10-i leté zkušenosti s výukou angličtiny a němčiny. V současné době působí jako jednatelka a výkonná ředitelka společnosti Perfect World s.r.o., kde 6. rokem provozuje Jazykovku se srdcem.Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Jak citovat tento obsah?

Pašková Dominika. 3 tipy, jak napsat e-mail v angličtině a neztrapnit se. In: Obsah na dosah [online], 2017 [cit. 2018-05-21]. ISSN 2570 – 7825. Dostupné z: https://www.obnd.cz/3-tipy-jak-napsat-e-mail-v-anglictine-a-neztrapnit-se

Čtěte také...

Chcete mít náš obsah na dosah??

Hoax měsíce: Co doopravdy zjistíte, když do komentáře napíšete BFF?

Hoax měsíce: Co doopravdy zjistíte, když do komentáře napíšete BFF?

Facebook v posledních týdnech nezažívá zrovna dvakrát příjemné dny. Kauza, z které vyplynulo, že do té doby neznámá Cambridge Analytica zneužila informace o cca 87 milionech uživatelských účtů na Facebooku, s sebou samozřejmě přinesla i vlnu paniky. Facebookem se jako virus už několik dní šíří zpráv…

5 tipů, jak na skvělý newsletter

5 tipů, jak na skvělý newsletter

E-mail marketing je stále hodně vnímán jako prodejní kanál. Nepatří sem ale jen výzva ke koupi, poděkování za objednávku nebo seznam nových produktů. Newsletter je také výborný kanál pro budování vztahu se zákazníky a šíření dobrého jména vaší značky. Jak si tedy poradit s jeho obsahem?

Jak vysvětlit rodičům, co je to copywriting

Jak vysvětlit rodičům, co je to copywriting

Jako copywriter jsem se často dostával do situací, kdy mé okolí chtělo vědět, čím se vlastně živím. Dřív jsem na to šel dost složitě, ale postupně jsem dospěl k tomu, že je to velmi jednoduché. Na Facebooku jsem si před pár dny všiml, že podobnou situaci zažívá i mnoho dalších copywriterů. A většina…


Komentáře