Infografika: UI design versus UX design

4. červenec 2017     komentáře (0)  906 objevných slov

Pojmy UI design a UX design bývají poměrně často používány společně a také často chybně zaměňovány. Každý z nich znamená zcela něco odlišného, ale jeden bez druhého se při tvorbě jakéhokoliv projektu zkrátka neobejdou. Tím projektem může být například návrh webu a stejně tak i cesta do restaurace. Jaký je tedy mezi UX a UI designem rozdíl?

Infografika: UI design versus UX designInfografika: UI design versus UX design

UX designer (User experience)

UX designer zkoumá a řeší potřeby zákazníků, zajímá ho to, jak se zákazník cítí. Úkolem UX designera je vytvořit uživatelsky přívětivé prostředí, se kterým bude uživatel pracovat naprosto intuitivně. Ukažme si to například na cestě do restaurace, kterou vám doporučil známý, v zahraničním městě, kde jste nikdy nebyli.

Do restaurace bez UXáka

Bez zásahu UX designera by vaše cesta vypadala následovně. Jste ve městě na náměstí a potřebujete se dostat k zmiňované restauraci. Víte, jak se jmenuje a že to pravděpodobně není daleko, ale neznáte směr a ve městě nejsou ukazatele. Najde se pár dobrodruhů, kteří se rádi vydají na cestu do neznáma. Většina z vás to ale vzdá a půjde se najíst jinam. Pokud ale máte čas to řešit, můžete si zavolat taxík. Samozřejmě jen v případě, znáte-li číslo, protože poblíž žádný nevidíte. Nebo se někoho zeptáte na cestu. Pokud někomu budete rozumět.

S UXákem nejdál dojdeš

Po zásahu UX designera by vaše cesta vypadala úplně jinak. Z vaší kapsy by koukala mapa města s vyznačením vaší polohy a také restaurace včetně jejích souřadnic. Ve vašem chytrém telefonu by byla již zapnutá aplikace s navigací a nastaveným cílem restaurace. Při zvednutí hlavy by byl ukazatel směru restaurace první, co byste viděli, a u chodníku by byl přistaven taxík, který vás odveze přímo před restauraci nebo vám ukáže cestu, kudy se můžete vydat pěšky.

Stejně tak je to v případě webových stránek bez zásahu UX designera. Pravděpodobně víte, kam jít, ale nevíte kudy. Taxík si na webu rozhodně nezavoláte. A koho se máte zeptat? Možná najdete na webu podstránku s kontakty, případně budete mít k dispozici online chat. Ale kdo má dneska na to čas? Web opustíte a půjdete hledat jinam.

UI Designer (User interface)

UI design je v projektech neméně důležitý jako výše zmíněný UX design. UI designer má na starosti naopak vizuální stránku každého projektu a tedy i celkovou přehlednost. Ukažme si to opět na našem příkladu na cestě do doporučené restaurace.

Cesta bez UIáka

Bez zásahu UI designera je mapa ve vaší kapse šedivá a těžko rozeznatelná. Písmo v aplikaci s navigací nepodporuje diakritiku, což komplikuje nastavení cíle. Ukazatele směru splývají s ostatními a jsou pokaždé v jiném pořadí. Taxík vypadá jako ostatní auta a taxikář vám nerozumí, protože mluví jenom španělsky. V tomto případě se asi také půjdete raději najíst jinam.

A s ním

A pojďme najít cestu díky UI designerovi. Díky němu poznáte ve vaší mapě, kde se nacházíte a kam máte jít. Rozeznáte také cesty pro chodce od silnic, díky čemuž budete vědět, kudy jít. V aplikaci ve vašem telefonu bude použito písmo podporující diakritiku, takže vše vyhledáte a přečtete bez problému. Ukazatele směru vaší restaurace jsou na prvním místě nad ostatními ukazately a jsou viditelně označené. Barva taxíku nesplývá s ostatními auty a taxikář na vás mluví vaší řečí.

Infografika UI vs UX

Od UX k UI designu

Bez UX nebude UI fungovat. Obrazně řečeno pokud jste vybrali hezké a přehledné barvy, ale chybí vám mapa i ukazatele směru cesty k restauraci, bude vám to nejspíš k ničemu.

Stejně tak to funguje s webem. Říká se, že prvních 10 sekund při návštěvě webu je rozhodujících. Na první pohled vás tedy osloví vizuální stránka, která zaujme vaši pozornost. O cestu ke konverzi, tedy k objednávce / registraci / odběru novinek či jakékoliv jiné akci, kterou si sami určíte, se postará UX designer. Obdobně to nebude fungovat ani naopak. Bez konzistentního a přehledného zobrazení a vizuální stránky se i s dobrým UX designem může uživatel na webu ztratit. Jeden bez druhého se tedy neobejde.

UI designer, chcete-li webdesigner, je často ten, kdo sklízí ovace za webové stránky u laické veřejnosti. My však víme, že opravdu dobrý web vznikne díky poctivé spolupráci UX a UI designera.

Chcete s tím pomoct?

Chci funkční web

Autor Daniel Klečka

Autor: Daniel Klečka

Copywriter, ideamaker a UX designer stojící za texty pro značky, jako je Albert, O2 nebo E-on. V PROSEO Media má na starosti kreativní část většiny projektů a UX design.Hodnocení

3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 15x


Přidat komentář (0)

Jak citovat tento obsah?

Klečka Daniel. Infografika: UI design versus UX design. In: Obsah na dosah [online], 2017 [cit. 2024-02-24]. ISSN 2570 – 7825. Dostupné z: https://www.obnd.cz/infografika-ui-design-versus-ux-design.html

Čtěte také...

Infografika: Jak vytvořit základ pro úspěšný web?

Infografika: Jak vytvořit základ pro úspěšný web?

Na internetu je stále více nabídek hotových webových řešení. Ty mohou pomoci například v situacích, kdy potřebujete mikrostránku pro jednorázovou kampaň. Webové stránky je ale třeba stejně jako kterékoliv jiné reklamní sdělení cílit přímo na vaše zákazníky. Připadá te…


Komentáře

Naše služby

Tvorba webových stránek - tvoříme rychlé a efektivní firemní weby, které přinášejí výsledky. Plánujete nový web? Ozvěte se nám s předstihem!